Suché zdění, tedy skládání kamene na sucho bez malty, či betonu je technologie, známá lidstvu již tisíce let. Na sucho se dají stavět opěrné zdi, plotové zdi, schodiště i dlažby. Zdění na sucho je ale IN i v dnešní době. Má totiž nejnižší zátěž na přírodu díky absenci chemicky vytvořených malt a cementů. Nejen, že pojiva nejsou potřeba. Též jimi nedojde k znehodnocení kamene v budoucnosti a takováto suchá kamenná zeď může být po několika dekádách či staletích znovu rozebrána a kámen použit na jinou věc. Výhodou je i finanční stránka věci. Pod suchou zídku nepotřebujete drahý betonový základ. Pokud někde seženete kámen ze staré stavby, nezatížíte přírodu ani tím, že kámen někdo musí v lomu nalámat. A navíc má kámen historickou patinu a zeď vypadá hned jinak.
Suché zdivo, dokáže odolávat vodě, mrazům i tlakům zeminy lépe než zeď na maltu či beton. Musí však být dodrženy základní pravidla:
1. Zeď musí mít správně navrženou tloušťku vzhledem ke své výšce
2. Každý kámen ve zdi musí být řádně uložen na svou nejstabilnější plochu a s ostatními dobře provázán.
3. K výplni menších dutin je třeba používat štěrk
4. Celé těleso je třeba oddělit od hlíny geotextilií.
Pokud dodržíte tyto čtyři základní pravidla, máte z poloviny vyhráno. Druhou polovinu úspěchu zajistí odborník se zkušenostmi, který Vám ukáže jak zeď založit a jak provazovat jednotlivé kameny. Též Vám poradí, jak nadimenzovat správnou šířku a úhel.
A jak zdíme na sucho my?
Podobně jako naši předci. Jen jsme jejich technologii ještě vylepšili, aby zeď byla odolnější vůči vodě a rozmrzání. Díky geotextilii k oddělení zdi od hlíny a použití štěrku místo hlíny do výplně ve zdi nemá co mrazem expandovat a narušovat tak stabilitu zdi.